All for Joomla All for Webmasters

facebook icon off | facebook icon off | facebook icon off |

 promni@sggw.pl |    022 593 14 20   |   697 901 758   |   

Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI

IM. ZOFII SOLARZOWEJ SZKOŁY GŁÓWNEJ GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO w Warszawie

Nasza roztańczona kronika

Coś Wam w duszy gra lub tańczy? Zapraszamy do nas!

Pragniesz realizować się artystycznie, poznać ciekawych ludzi, brać udział w krajowych i zagranicznych koncertach?

40

Odwiedzonych krajów

333

Pokazów tanecznych

846

Członków

5325

Prób

Program ukazujący tańce Górali Śląskich w tym popisowe tańce mężczyzn żabioka i zajączka.
Choreografia: Zofia Marcinek

 

Beskid Śląski to region obejmujący pogranicze polsko-czesko-słowackie. Najbardziej popularnym tańcem Górali Śląskich jest owięziok. Nazwa samego tańca pochodzi od owięziej skóry, czyli skóry jagnięcej, z której wyrabiano kierpce noszone jedynie od święta oraz na zabawy taneczne. Inne tańce regionu to między innymi świniorz, rejna oraz kołomajki (ruski taniec przyswojony w czasie wojen napoleońskich). Folklor Beskidu Śląskiego nierozerwalnie wiąże się z dźwiękiem trombit, czyli długich na 2,5-4 m trąb owczarskich, które niegdyś służyły pasterzom do informowania się o tym, gdzie znajdują się stada owiec. Dla stroju góralek śląskich charakterystyczne są halka ciasnocha, krótka bluzeczka, czyli kabotek zdobiony haftem krzyżykowym oraz dwie zapaski: tylnia z plisowanego czarnego płótna i przednia z niebieskiego drukowanego w kwiaty materiału. Specyficznym dla tego stroju elementem są czerwone pończochy nogawiczki o długości 2 metrów, układane w harmonijkę. Kobiety zamężne noszą czepiec zdobiony koronką klockową. Ubiór męski był szyty z grubych wełnianych materiałów. Odświętne koszule zdobiono krzyżykowym haftem. Ubiorem wierzchnim była kamizelka określana bruclikiem. Noszono portki  zwane gaciami. Zarówno kobiety jak i mężczyźni na stopy zakładali skarpety, czyli kopyce oraz skórzane kyrpce.

Leave A Comment

PROMNI to nie tylko taniec ludowy

Chór Kameralny SGGW w Warszawie to zespół bardzo młody i prężnie działający. Istnieje od marca 2014 roku i skupia studentów, których pasją jest śpiew. Zespół bierze udział w licznych warsztatach wokalnych ze specjalistami z kręgu muzyki rozrywkowej, ludowej i poważnej. Oprócz udziału w życiu koncertowym Uczelni, Chór Kameralny SGGW występuje również podczas koncertów multimedialnych, takich jak „Muzyka kosmosu”. Zespół bierze dział w festiwalach chóralnych w kraju i za granicą.

Sqer Dance to kwadratowa alternatywa dla tradycyjnych tańców po kole. Chcesz nauczyć się tańczyć? Chcesz doskonalić się w tańcu? Chcesz występować na dużych scenach? Zapraszamy do grupy tanecznej Sqer Dance SGGW. Zaliczamy WF!

Oferujemy pokazy różnorodnych form folkloru!

Oferujemy Państwu ludowe tańce, pieśni i zwyczaje przeplatające się, tworzące barwne, żywe i atrakcyjne widowisko.

LZA PROMNI

to grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku z inicjatywy studentów oraz Zofii Solarzowej, której imię nosi po dziś dzień.

Grupy artystyczne

Nasz Mecenas

sggw logo