All for Joomla All for Webmasters

facebook icon off | facebook icon off | facebook icon off |

 promni@sggw.pl |    022 593 14 20   |   697 901 758   |   

Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI

IM. ZOFII SOLARZOWEJ SZKOŁY GŁÓWNEJ GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO w Warszawie

Nasza roztańczona kronika

Coś Wam w duszy gra lub tańczy? Zapraszamy do nas!

Pragniesz realizować się artystycznie, poznać ciekawych ludzi, brać udział w krajowych i zagranicznych koncertach?

40

Odwiedzonych krajów

333

Pokazów tanecznych

846

Członków

5325

Prób

Program ukazujący folklor taneczny i pieśni sitarzy biłgorajskich.
Choreografia: Ryszarda Todys-Płonka, Barbara Brandt-Weber

 

Strój biłgorajsko-tarnogrodzki ze śródleśnych obszarów dorzecza Tanwi, zachował do końca swą archaiczną postać zarówno w materiale, kroju jak i w zdobnictwie. Płócienne białe ubiory kobiece zdobione były charakterystycznym haftem o motywach spirali. Wolutowe kompozycje odnajdujemy na fartuszkach, płachtach narzucanych na głowę i ramiona zwanych nadkrywkami, otokach płóciennych czepków i koszulach. Z brązowego sukna szyto męskie sukmany ozdabiane prostym szamerunkiem w kolorze niebieskim. Dopełnienie stroju męskiego stanowiły: szeroki skórzany pas z wytłaczanym ornamentem, skórzana torba tzw. kalita, sukienna czapka “gamerka” obszyta niebieskim sznurkiem i przybrana na czterech rogach wełnianymi niebieskimi pomponami. Kultura ludowa tego regionu jest ściśle powiązana z sitarstwem – produkcją i sprzedażą sit. Dalekie i długotrwałe wyjazdy sitarzy wiązały się z ciekawą tradycją żegnania ich i witania po powrocie. Niektóre tańce z tego regionu to żydóweczka, suwiec, czy polka stukana.

Leave A Comment

PROMNI to nie tylko taniec ludowy

Chór Kameralny SGGW w Warszawie to zespół bardzo młody i prężnie działający. Istnieje od marca 2014 roku i skupia studentów, których pasją jest śpiew. Zespół bierze udział w licznych warsztatach wokalnych ze specjalistami z kręgu muzyki rozrywkowej, ludowej i poważnej. Oprócz udziału w życiu koncertowym Uczelni, Chór Kameralny SGGW występuje również podczas koncertów multimedialnych, takich jak „Muzyka kosmosu”. Zespół bierze dział w festiwalach chóralnych w kraju i za granicą.

Sqer Dance to kwadratowa alternatywa dla tradycyjnych tańców po kole. Chcesz nauczyć się tańczyć? Chcesz doskonalić się w tańcu? Chcesz występować na dużych scenach? Zapraszamy do grupy tanecznej Sqer Dance SGGW. Zaliczamy WF!

Oferujemy pokazy różnorodnych form folkloru!

Oferujemy Państwu ludowe tańce, pieśni i zwyczaje przeplatające się, tworzące barwne, żywe i atrakcyjne widowisko.

LZA PROMNI

to grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku z inicjatywy studentów oraz Zofii Solarzowej, której imię nosi po dziś dzień.

Grupy artystyczne

Nasz Mecenas

sggw logo