All for Joomla All for Webmasters

facebook icon off | facebook icon off | facebook icon off |

 promni@sggw.pl |    022 593 14 20   |   697 901 758   |   

Ludowy Zespół Artystyczny PROMNI

IM. ZOFII SOLARZOWEJ SZKOŁY GŁÓWNEJ GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO w Warszawie

Nasza roztańczona kronika

Coś Wam w duszy gra lub tańczy? Zapraszamy do nas!

Pragniesz realizować się artystycznie, poznać ciekawych ludzi, brać udział w krajowych i zagranicznych koncertach?

40

Odwiedzonych krajów

333

Pokazów tanecznych

846

Członków

5325

Prób

 

Tańce mieszczan cieszyńskich - „Tam, gdzie stoi pierwszy moj”

Widowisko ukazujące  zwyczaj stawiania przystrojonego drzewka przez kawalera przed domem ukochanej.
Choreografia: Zofia Marcinek

Śląsk cieszyński to region skupiony wokół miasta Cieszyn i rzeki Olzy, stanowiący południowo-wschodnią część Śląska. Tańce tego regionu wyróżniają polonezy, mazurki, polki oraz tańce, podczas których śpiewano, a nazwa pochodziła od pierwszych słów piosenki lub od nazwy miejscowości, np. mazurka goleszowska lub jawornicki. Popularne wśród Ślązaków cieszyńskich na zabawach tanecznych były również  cieszyniok, krzyżyk, błogosławiony oraz, zapożyczone od Węgrów, czardasz i szot madziar. Strój cieszyński był ubiorem głównie noszonym przez mieszczan. W XIX, a nawet jeszcze na początku XX wieku, kobiety w na Śląsku Cieszyńskiem z dumą nosiły niezwykle strojny i wytworny strój zwany wałaskim. Odświętny ubiór był niezwykle szanowany, a jego cenniejsze elementy przechodziły w spadku z ojca na syna, z matki na córkę nawet przez kilka pokoleń. W stroju damskim oraz męskim widać silne oddziaływanie kultury austrowęgierskiej, oraz wpływy wołoskiej. Srebrna i złota biżuteria, będąca głównym elementem stroju, mówiła o zamożności i strojności ubioru.

Leave A Comment

PROMNI to nie tylko taniec ludowy

Chór Kameralny SGGW w Warszawie to zespół bardzo młody i prężnie działający. Istnieje od marca 2014 roku i skupia studentów, których pasją jest śpiew. Zespół bierze udział w licznych warsztatach wokalnych ze specjalistami z kręgu muzyki rozrywkowej, ludowej i poważnej. Oprócz udziału w życiu koncertowym Uczelni, Chór Kameralny SGGW występuje również podczas koncertów multimedialnych, takich jak „Muzyka kosmosu”. Zespół bierze dział w festiwalach chóralnych w kraju i za granicą.

Sqer Dance to kwadratowa alternatywa dla tradycyjnych tańców po kole. Chcesz nauczyć się tańczyć? Chcesz doskonalić się w tańcu? Chcesz występować na dużych scenach? Zapraszamy do grupy tanecznej Sqer Dance SGGW. Zaliczamy WF!

Oferujemy pokazy różnorodnych form folkloru!

Oferujemy Państwu ludowe tańce, pieśni i zwyczaje przeplatające się, tworzące barwne, żywe i atrakcyjne widowisko.

LZA PROMNI

to grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku z inicjatywy studentów oraz Zofii Solarzowej, której imię nosi po dziś dzień.

Grupy artystyczne

Nasz Mecenas

sggw logo