All for Joomla All for Webmasters

facebook icon off | facebook icon off | facebook icon off |

 promni@sggw.pl |    022 593 14 20   |   697 901 758   |   
Tańce Krakowiaków wschodnich

Tańce Krakowiaków wschodnich

Tańce Krakowiaków wschodnich - „Comber Babski”

Widowisko ukazuje zwyczaj ostatkowy z krakowskiego wpisany w regionalne śpiewy i tańce, w tym w charakterystycznego dla Małopolski krakowiaka.
Choreografia: Janina Kalicińska

Comber Babski to zwyczaj w ramach którego kobiety zamężne zbierały się we wtorek, przed środą popielcową, i ruszały na „łowy” ścigając mężczyzn. Młodzi chłopcy, którzy w mięsopust nie zdołali znaleźć sobie żony, byli zakuwani do olbrzymiej kłody drewna, którą ku uciesze gawiedzi musieli włóczyć za sobą. Starsi, stateczni i żonaci, byli otaczani, zaczepiani i zmuszani do szalonych pląsów. Aby się wykupić, musieli, obok niezliczonej ilości całusów, złożyć okup w brzęczącej monecie lub płacić za muzykę. Krakowiacy Wschodni  to grupa etnograficzna zamieszkująca obszar między Krakowem a Tarnowem. Reprezentacyjnym tańcem regionu krakowskiego jest krakowiak, taniec o żywym tempie w metrum 2/4 i synkopowanym rytmie. W okolicach Krakowa występuje wiele odmian stroju krakowskiego. Jednak najbardziej strój krakowski kojarzony jest czerwoną czapka-rogatywka z pawimi piórami i pasem z brzękadłami w stroju męskim.

 

 

 

LZA PROMNI

to grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku z inicjatywy studentów oraz Zofii Solarzowej, której imię nosi po dziś dzień.

Grupy artystyczne

Nasz Mecenas

sggw logo