All for Joomla All for Webmasters

facebook icon off | facebook icon off | facebook icon off |

 promni@sggw.pl |    022 593 14 20   |   697 901 758   |   
Tańce Księżaków łowickich

Tańce Księżaków łowickich

"Wesele łowickie"

Widowisko ukazujące tańce i pieśni łowickie wpisane w obrzęd weselny.
Choreografia: Irena Kik

 Łowickie to region ziemi mazowieckiej leżącej w pasie Wielkich Dolin Polski Środkowej, rozciągającej się od jezior mazurskich i Puszczy Pilskiej na północy po brzeg Pilicy na południu. Widowisko oparte na żywych do dziś obrzędach weselnych, wśród których największą uwagę zwrócono na zaloty, dziewosłęby, błogosławieństwo, wyjazd i powrót od ślubu, oczepiny i przewoziny. Obrzędom towarzyszy piękna łowicka muzyka, zawierająca tak charakterystyczne dla tego regionu kujawiaki czy oberki, prowokująca tancerzy do coraz bardziej złożonych popisów tanecznych. Tańce przeplatają przyśpiewki – to smętne i rzewne na nutę kujawiaka lub walczyka, to znów zadziorne i żywiołowe. Wszystkie biorące udział w widowisku postaci jak państwo młodzi, rodzice, swaci, dziewosłąb czy goście występują w oryginalnych ludowych strojach, nierzadko będących cennymi eksponatami sztuki i kultury ludowej.
Stroje łowickie ze zbiorów LZA Promni pochodzą z okolic Kocierzewa. W większości były kupowane od właścicieli i datują się z początku XX w. Strój łowicki sumuje to wszystko, co miało wpływ na kształtowanie stroju ludowego w ogóle. Wywłaszczenie i dobra sytuacja materialna wpływała na jego bogactwo, rewolucja przemysłowa zwiększała dostępność materiałów i kolory. Pasiak łowicki zmieniał swą kolorystykę zależnie od dostępnych barwników. W XIX wieku dominował kolor czerwony, później pomarańcz, który utrzymał się na męskich portkach, a następnie wraz z rozwojem sztucznych barwników pojawiły się zimne barwy. Hafty ewoluowały od drobnych, krzyżykowych do płaskich, cieniowanych z charakterystycznym motywem róży.

LZA PROMNI

to grupa studentów zafascynowanych tańcem i folklorem polskim. Powstał przy Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w 1972 roku z inicjatywy studentów oraz Zofii Solarzowej, której imię nosi po dziś dzień.

Grupy artystyczne

Nasz Mecenas

sggw logo